Gatenrijen boren met de geleideplaat voor de bovenfrees

Beschrijving
Hierdoor kan al het in de handel gebruikelijke beslag, zoals:
- Verdekte scharnieren
- Planksteunen
- Achterwandhouders
- Corpusverbinders
- Rolgeleiders
Machines/accessoires
Alternatieve machines
Voorbereiden/instellen
-
Let op:
Het Festool-systeem voor het boren van gatenrijen is zodanig geconstrueerd dat naast de gatenrijrail wordt geboord. Alleen de indexbout van de geleideplaat grijpt in de boorgaten van de rail.
Geleideplaat instellen:
De geleideplaat moet eerst spelingsvrij op de gatenrijrail worden afgesteld.
Hiertoe legt u de plaat op de gatenrijrail en zorgt u ervoor dat de indexbout in een van de boorgaten grijpt. Gebruik de twee stelschroeven om de speling zodanig te verminderen, dat de plaat soepel en met zo min mogelijk speling op de gatenrijrail kan worden verplaatst wanneer de vergrendelingsbout wordt ontgrendeld. -
Bovenfrees op de geleideplaat monteren:
- Deze actie is vereist voor zowel de OF 1010 als de OF 1400!
- De meegeleverde centreerdoorn in de spantang van de bovenfrees monteren.
- De bovenfrees nu op de geleideplaat plaatsen en door het insteken van de centreerdoorn in het boorgat van de plaat centreren.
- Deze positie kan worden behouden door de freesdiepteklem vast te draaien tot de spanelementen de grondplaat van de OF 1010 hebben vastgezet.
- De OF 1400 wordt met de bouten M6x20 direct aan de geleideplaat vastgeschroefd.
- Daarna kan de centreerdoorn worden verwijderd en een deuvelgat- of potscharnierboor worden geplaatst.
-
Afstelling van de zijaanslagen:
De zijaanslagen moeten eerst worden ingesteld voordat ze voor de eerste keer worden gebruikt. Hiertoe moeten de aanslagruiters op de schalen op "0" worden gepositioneerd (zie pijl). -
In deze toestand worden de zijaanslagen op de gatenrijrail geplaatst, wordt de schaalklem met een 5 mm-inbussleutel losgemaakt en deze zo geplaatst dat de aanslagpen van de zijaanslag in de uitsparing van de geleideplaat past.
In deze toestand de schaalklem weer vastdraaien. Deze aanpassing moet zorgvuldig worden uitgevoerd, aangezien deze schaalwaarden worden gebruikt om de latere afstand tussen de gatenrij en de corpusrand in te stellen! -
De lengteaanslagen:
De lengteaanslagen worden aan de beide uiteinden van de gatenrijrails bevestigd.
Deze zijn voorzien van diverse passtiften voor montage onder de rail, waarmee verschillende afstandsmaten voor de positie en het boren van de eerste gatenrijen kunnen worden gedefinieerd. -
De vanaf de positie van de gebruiker afleesbare gegevens betekenen het volgende voor het boren van de gatenrijen:
- "32" = eerste boorgat 32 mm verwijderd van de rand.
- "9,5" = eerste boorgat 9,5 mm verwijderd van de rand, bijv. voor excenterverbinders
- "16" = eerste boorgat 16 mm van de rand resp. precies tussen twee boorgaten, die op een afstand van 32 mm zijn aangebracht, bijv. voor verdekte scharnieren in meubeldeuren.
- " = " dit symbool is zichtbaar op de rand van de rail en wordt gebruikt om 2 gatenrijrails voor langere gatenrijen te verbinden en om te voldoen aan de rastermaat van 32 mm.
Handelwijze
-
Boren van de gatenrijen:
- Aanslagruiter voor de voorste gatenrij voor inslaande deuren op 37 mm instellen en op de gatenrijrail monteren.
- Schroef ook de lengteaanslagen met de vereiste randafstand vast.
- De rail met de bovenste lengteaanslag tegen de bovenste corpusrand leggen.
- Dit is ook de referentierand voor de achterste gatenrij die later moet worden geboord.
- Beweeg nu de rail zijwaarts tot de pennen van de aanslagruiters in contact komen met de voorste werkstukrand.
-
Aanzicht van onderen:
1 = lengteaanslag
2 = aanslagpen van de zijaanslag
3 = schroefklem voor het vastzetten van de rail
Voor nauwkeurige resultaten bij het boren van gatenrijen moet de rail altijd worden vastgezet met de schroefklem! -
- De geleideplaat met gemonteerde bovenfrees op de rail plaatsen en de indexbout in het eerste boorgat laten grijpen.
- Vereiste boordiepte instellen en het toerental van de bovenfrees op stand 6 instellen.
- Nu het gat boren, vervolgens de indexbout ontgrendelen door de wip op de plaat te bedienen en de frees naar de volgende positie verschuiven.
- Op deze manier wordt de volledige voorste gatenrij geboord.
-
Voor het boren van gatengroepen kan de in de geleideplaat aanwezige uitsparing (pijl) worden gebruikt.
-
Zo kunnen er bijvoorbeeld bij gatenrijen slechts vier gaten worden gemarkeerd en geboord.
-
De achterste gatenrij
Voorbeeld: aan de zijkanten van de kast moeten rolgeleiders worden gemonteerd. De positie van de achterste gatenrij is dus afhankelijk van de boorgaten in de gebruikte rolgeleiders.- Stel de aanslagruiters van de zijaanslagen in op maat X.
- De rail wordt weer aan dezelfde referentierand, zoals aan de voorzijde, gepositioneerd en met de ingestelde zijaanslagen parallel aan de werkstukrand uitgelijnd.
- Nu kan de achterste gatenrij worden geboord.
-
Boren van verdekte scharnieren in een deurfront:
- Met een geschikte boor voor verdekte scharnieren worden de boorgaten in de deuren aangebracht.
Met het gatenrijboorsysteem wordt een 35 mm-boor voor gangbaar beslag meegeleverd. - Toerental op stand 1-2 instellen, afhankelijk van het materiaal van het deurfront.
- Boordiepte aan het beslag opmeten en op de bovenfrees instellen.
- Nu de lengteaanslag zodanig aanbrengen dat de markering "16“ leesbaar is en er dus tussen 2 gatenrijen kunnen worden geboord.
- Daarna het deurfront naast de zijkant van de kast leggen om de gewenste positie van de verdekte scharnieren te markeren.
- Nu de aanslagruiters van de zijaanslagen zodanig instellen dat er nog voldoende materiaal overblijft
(verdekte scharnier D35 mm : 2 = 17,5 mm + 4 mm materiaaldikte aan het deurfront resulteert in een instelmaat van 21,5 mm) - Nu de gatenrijrail op de binnenzijde van het deurfront leggen en weer tegen de bovenste referentierand leggen, zoals bij de zijwanden.
De zijaanslagen lijnen de rail weer parallel uit en zo wordt deze met de schroefklem vastgezet. - De bovenfrees wordt nu met de indexbout boven de eerder gemarkeerde positie voor het verdekte scharnier vastgezet, waarna het gat wordt geboord.
- Dezelfde procedure wordt gevolgd voor de 2e en eventueel 3e of 4e verdekte scharnier.
- Met een geschikte boor voor verdekte scharnieren worden de boorgaten in de deuren aangebracht.
-
Onze toepassingsvoorbeelden en werkresultaten zijn de documentatie van de door ons uitgevoerde stappen. Het zijn individuele voorbeelden en bieden geen garantie of zekerheid dat de gebruiker dezelfde resultaten behaalt. De resultaten hangen van de ervaring en de bekwaamheid van de gebruiker en van de gebruikte materialen af Toepassingsvoorbeelden vervangen de Festool-bedieningshandleiding niet. De aansprakelijkheid voor materiële en juridische correctheid van de informatie, aanwijzingen, toepassingen, met name voor de juistheid, correctheid, vrijheid van intellectuele eigendomsrechten van derden, volledigheid en/of bruikbaarheid is uitgesloten. Schadeclaims van de gebruiker, ongeacht de rechtsgrond, zijn uitgesloten. Deze uitsluitingen van aansprakelijkheid gelden niet bij opzet, grove nalatigheid of in gevallen van dwingende wettelijke aansprakelijkheid.
Wij stellen ons niet aansprakelijk voor gevolgschade.↑